تبلیغات رایگان

کاربردهای لیزر در پزشکی

مرجع : http://www.knowclub.com/paper/?p=226 بازدید : 899
مطالب » کاربردهای لیزر » کاربرد لیزر در پزشکی » یکشنبه 16 خرداد 1395 در 47 : 16
ليزر به کمک افراد چاق می آيد  تحقیقات جدید دانشمندان درهای امید تازه ای به روی افراد چاقی که از رژیم و روش های دیگر برای لاغر کردن نا امید شده اند گشود و آن هم ذوب کردن چربی بدن بوسیله لیزر بدون شکافتن بدن است.   به گزارش خبرگزاری مهر، واشنگتن پست اعلام کرد: محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و دانشگاه توماس جفرسون به این نتیجه رسیده اند که با استفاده از لیزر می توان بافت چربی مازاد ...
کاربردهای لیزر در  پزشکی

کاربردهای لیزر در پزشکی

ليزر به کمک افراد چاق می آيد 

تحقیقات جدید دانشمندان درهای امید تازه ای به روی افراد چاقی که از رژیم و روش های دیگر برای لاغر کردن نا امید شده اند گشود و آن هم ذوب کردن چربی بدن بوسیله لیزر بدون شکافتن بدن است.  

به گزارش خبرگزاری مهر، واشنگتن پست اعلام کرد: محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و دانشگاه توماس جفرسون به این نتیجه رسیده اند که با استفاده از لیزر می توان بافت چربی مازاد بدن را ذوب کرده و از بین برد بدون اینکه به پوست یا بافتهای مجاور آسیبی برسد.  
محققان در آزمایشات خود از ضخیم ترین و فشرده ترین بافت چربی که به واسطه جراحی از بدن بیماران خارج شده بود استفاده کرده و آن را تحت تابش اشعه لیزر(800-2600نانومتر ) قرار دادند وشاهد ذوب و از بین بردن کامل آن بودند.  
شیوه فوق بسیار بهتر از روش استفاده از لیزر در از بین بردن چربی های اطراف قلب است که در آن روش باید، پوست و گوشت به واسطه جراحی به کناری زده شود تا اشعه مستقیما به بافت چربی مورد نظر تابیده شود.   
دانشمندان امیدوارند بتوانند از این روش در از بین بردن توده های چربی اطراف مغز و قلب که عدم خروج آنها ممکن است با سکته های مکرر عامل مرگ میلیونها انسان در روی کره زمین می شود استفاده کنند.  

تازه های لیزر 

شانه ليزری HairMax  مجوز استاندارد ايمنی بازار اروپا را گرفت .
شانه ليزری HairMax اولين وسيله نوردرمانی دستی مجوز استاندارد ايمنی اروپا را پس از آنکه درطبقه بندی وسايل پزشکی سنگاپور در کلاس 2a   قرارگرفت ،دريافت نمود. اين وسيله که قبلا نيز در کانادا به عنوان وسيله ليزری پزشکی در کلاس 2  طبقه بندی شده بود باعث تقويت مو ، جلوگيری از ريزش مو و تحريک رشد مجدد موی سر سبب ميشود.اين وسيله که مدارک مؤثر بودن آن در مجلات معتبر علمی آمريکا نيز بچاپ رسيده است هنوز نتوانسته است از انجمن دارو و غذای امريکا FDA که قوانين بسيار سخت گيرانه ای دارد مجوز بگيرد.  

دستگاه ترميم زخم با ليزر و ربات در دانشگاه اميركبير ساخته شد 
 دستگاه ترميم پوست و عصب به كمك ليزر ديود و ربات توسط عضو هيات علمي دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیر کبیر طراحي و ساخته شد. به گزارش روز شنبه روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميركبير، دكتر “سيد محمد عترتي خسروشاهي” مجري اين طرح گفت: در اين طرح تمام اطلاعات فيزيولوژيكي و اپتيكي لازم مربوط به بافت مورد نظر را با يك دسته تجهيزات سخت افزاري دريافت و با برنامه نرم افزاراز طريق كامپيوتر به ربات منتقل مي‌كنيم و ربات ليزر ديود را به‌صورت عرضی و یا طولي به منظور لحيم كاري پوست و عصب مورد استفاده قرار مي‌دهد. 
عمل لحیم کاری با استفاده از یک ماده بیولوزیکی بنام( آی سی جی) صورت می گیرد که در اثر پرتو دهی لیزر پيوندي مناسب در محل جراحت ايجاد مي‌كند.  وي در مورد ويژگي‌هاي ليزر به كار رفته گفت: ليزر به كار گرفته شده يك ليزر ديود: با طول موج ‪ ۸۱۰نانومتر است.

كه مي‌تواند در صورت لزوم هم به صورت پالسي و هم به صورت پيوسته عمل كند و زخم را بهبود بخشد.

اثرات لیزر روی بدن  

• تحریک سلولی: لیزر باعث تشدید رشد و ترمیم مجدد سلول در پوست ، اتصالات ، مفاصل ، بافتها و … می‌گردد. 
• افزایش فعالیت بافتها: تولید سلولهای زایا افزایش تولید آنزیمها و پروستا گلاندینها و … را باعث می‌شود. 
• ترمیم و تشدید فعالیت DNA : لیزر در RNA بافت کلاژن تغییراتی را ایجاد می‌نماید. 
آثار ضد التهابی لیزر  
• کاهش بافت فیبروز: درمان زخمها توسط لیزر امکان پذیر می‌باشد.  
• آثار استریلیزاسیون و میکروب کشی  
• اثرات ضد ویروسی  
• تحریک فعالیتهای بافت عصبی 
• افزایش قدرت دفاعی بدن: تولید اینترفرون (مولکول واسطه در سیستم ایمنی) را باعث می‌شود.  
• تقویت نمودن رشد مجدد موها  
• کاهش دادن رشد موها و محو موهای ناخواسته 
• ایجاد واسکولاریزاسیون: شکل گیری عروق جدید خونی که باعث خونگیری بهتر بافتها می‌گردد را باعث شده که این خاصیت لیزر عامل اساسی در جوان شدن مجدد پوست می‌باشد. 
• افزایش تراکم بافتی با لیزر 


موارد منع استفاده از لیزر در پزشکی  

• تقریبا هیچ موردی در منع استفاده از لیزر وجود نداشته و فقط به هنگام حاملگی به علت عدم وجود اطلاعات کافی بهتر است این وسیله با احتیاط استفاده شود. 
• در مورد انواع مختلف پوست و یا داروهایی که فرد مورد استفاده قرار می‌دهد باید لیزر را با احتیاط بیشتری بکار برد. برای مثال استفاده از هپارین و وارفارین (داروهایی که معمولا برای رقیق کردن خون بکار می‌روند(منعی در استفاده از لیزر ندارند. 
• پس از کشف پنی سیلین کشف لیزر و شناخت قابلیتهای آن در طب بزرگترین انقلاب می‌تواند باشد.

 

اشتراک گذاری برای دوستانتان :

مطلبهای مرتبط

لیزر درمانی(لیزر تراپی) با لیزر های پرتوان در فیزیوتراپی

لیزر درمانی(لیزر تراپی) با لیزر های پرتوان در فیزیوتراپی

درمان با لیزر پرتوان، یک روش جدید برای رهایی از بسیاری از عارضه های دردناک می باشد. لیزر درمانی، سلول ها را با وارد کردن انرژی نور لیزر به بافت، تحریک می کند. لیزر پرتوان با قدرت بالا یک روش بدون درد، ...
کاربرد لیزر در پزشکی

کاربرد لیزر در پزشکی

كاربردهاي ليزر در پزشكي از آنجا كه استفاده از روشهاي ليزري نيز مشكلات خاص خود را به همراه دارد لذا آنها را فقط هنگامي بكار مي‌گيرند كه شيوه‌هاي ديگر قادر نباشند مزايايي از قبيل خطرات كمتر، ...
کاربرد لیزر در دندانپزشکی- لیزر بافت نرم

کاربرد لیزر در دندانپزشکی- لیزر بافت نرم

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی - لیزر بافت نرم كاربرد لیزر بسیار مختلف و متنوع است. کارآیی لیزر از یك سی دی خوان ساده در كامپیوتر و یا اشعه ای كه برای خواندن «باركد» اجناس و نام محصولات در ...
کاربرد لیزر در دندانپزشکی- لیزر کم توان

کاربرد لیزر در دندانپزشکی- لیزر کم توان

کاربرد لیزر کم توان در دندانپزشکی درمان با لیزرهای کم توان (Low Level Laser Therapy: LLLT) فواید زیادی به همراه دارد. در درجه اول غیر جراحی بودن این روش است که ترمیم بافت را آسان کرده باعث کاهش ادم، ...
نمایش همه
علاقه مندی ها ()